N9K-C93108TC-FX3P Cisco Nexus 9300 with 48-Port 100M/1/2.5/5/10GT and 6-Port 100G QSFP28 ports Ethernet Switch
Model No.: N9K-C93108TC-FX3P
Brand Name: CISCO
Condition: Original, New in box
Warranty: 1 Year
MOQ: 1 Piece
Payment Terms: T/T
Shipping Terms: DHL,FedEx,UPS,Aramex,Air Cargo
Lead Time: 2-3 working days
Price: Negotiable
* 100% Original New * N9K-C93108TC-FX3P: Cisco Nexus 9300 with 48-Port 100M/1/2.5/5/10GT and 6-Port 100G QSFP28 port
Specification
| N9K-C93108TC-FX3P Specifications | |
| Model | N9K-C93108TC-FX3P |
| Brand | Cisco |
| Ports | Downlinks: 48 x 100M/1/2.5/5/10G BASE-T multigigabit-supported ports Uplinks: 6 x 40/100G QSFP28 ports |
| CPU | 4 cores |
| System memory | Default: 16GB Expandable: 16GB |
| SSD drive | 128 GB |
| System buffer | 40 MB |
| Management ports | 2 ports: 1 RJ-45 and 1 SFP |
| USB ports | 1 |
| 1PPS | NA |
| 10MhZ | NA |
| Time of Day (ToD) | NA |
| ANT | NA |
| RS-232 serial ports | 1 |
| Power supplies (up to 2) |
1100W AC port-side intake and port-side exhaust 1900W AC port-side intake only |
| Typical power (AC/DC) | 360W |
| Maximum power (AC/DC) | 530W |
| Input voltage (AC) | 100 to 240V |
| Input voltage (High-Voltage AC [HVAC]) |
NA |
| Input voltage (DC) | NA |
| Input voltage (High-Voltage DC [HVDC]) |
NA |
| POE Ports | Ports 1 to 48 |
| POE Modes | POE(15W) POE+(30W) UPoE/POE++(60w) |
| Frequency (AC) | 50 to 60 Hz |
| Fans | 4 |
| Airflow | Port-side intake and exhaust |
| Physical dimensions (H x W x D) |
1.72 x 17.3 x 18 in. (4.4 x 43.9 x 45.9 cm) |
| RoHS compliance | Yes |
| MTBF | 283,100 hours |
| Minimum ACI release | ACI-15.1.3 |
| Minimum NX-OS release | NXOS-9.3.5 |
Related Products
| Nexus 9300-FX2 Series Switches | |
| N9K-C9336C-FX2 | N9K-C93360YC-FX2 |
| N9K-C9336C-FX2-E | N9K-C93216TC-FX2 |
| N9K-C93240YC-FX2 | |
| Nexus 9300-EX, FX, and FX3 24 Port Series Switches | |
| N9K-C93180YC-FX3H | N9K-C93108TC-FX-24 |
| N9K-C93108TC-FX3H | N9K-C93180YC-EX-24 |
| N9K-C93180YC-FX-24 | N9K-C93108TC-EX-24 |
| Nexus 9300-FX3 Series Switches | |
| N9K-C93180YC-FX3 | N9K-C9348GC-FX3 |
| N9K-C93108TC-FX3 | N9K-C9348GC-FX3PH |
| N9K-C93108TC-FX3P | |
| Nexus 9300 ACI Fixed Spine Switches | |
| N9K-C9364C | N9K-C9336PQ |
| N9K-C9332C | |
| Nexus 9300-FX Series Switches | |
| N9K-C93180YC-FX | N9K-C9348GC-FXP |
| N9K-C93108TC-FX | |
| Nexus 9300-EX Series Switches | |
| N9K-C93180YC-EX | N9K-C93180LC-EX |
| N9K-C93108TC-EX | |
| Nexus 9364C-H1 Switch | |
| N9K-C9364C-H1 | N9K-C9364C-H1= |
| Nexus 9300 GX2 Series Fixed Switches | |
| N9K-C9364D-GX2A | N9K-C9332D-GX2B |
| N9K-C9348D-GX2A | |
| Nexus 9300-GX Series Switches | |
| N9K-C9316D-GX | |
| Nexus 9300-FX3S Series Switches | |
| N9K-C93180YC-FX3S | |
FAQ
Q: Is your product original?
A: Yes, our product is original, we only sells original product.
Q: How to pay?
A: You can pay by T/T,Western Union,MoneyGram.
Q: How do you guarantee delivery after payment?
A: We will send all products usually within 3 working days after payment confirmed, we want to do long-term business with every customer, not one time business, so we really need your trust. Work with us, your money is safe, your order is safe.
Q: How long is the warranty?
A: We can provide 1 year warranty, so please don't worry to cooperate with us, you have good guarantee.
Q: If the product has quality problem, how to solve it?
A: If there is quality problem during warranty, you can ship back to get replacement or refund.
Q: How to ship the product to me?
A: We can ship to worldwide by express logistics, such as DHL,FedEx,UPS,Aramex,Air Cargo, it usually takes 3-5 days to destination.
Stock

