N9K-C93108TC-FX Cisco Nexus 9300 with 48-Port 10G BASE-T and 6-Port 40G/100G QSFP28 MACsec capable Ethernet Switch
Model No.: N9K-C93108TC-FX
Brand Name: CISCO
Condition: Original, New in box
Warranty: 1 Year
MOQ: 1 Piece
Payment Terms: T/T
Shipping Terms: DHL,FedEx,UPS,Aramex,Air Cargo
Lead Time: 2-3 working days
Price: Negotiable
* 100% Original New * N9K-C93108TC-FX: Cisco Nexus 9300 with 48-Port 10G BASE-T and 6-Port 40G/100G QSFP28, MACsec capable
The Cisco Nexus 93108TC-FX Switch is a 1RU switch that supports 2.16 Tbps of bandwidth and over 1.25bpps. The 48 10GBASE-T downlink ports on the 93108TC-FX can be configured to work as 100-Mbps, 1-Gbps, or 10-Gbps ports. The uplink can support up to six 40- and 100-Gbps ports, or a combination of 1-, 10-, 25-, 40, 50-, and 100-Gbps connectivity, offering flexible migration options.
The Cisco Nexus 9300-FX series provide the following features and benefits:
● Architectural Flexibility
● High Scalability, Flexibility, and Security
● Intelligent Buffer Management
● RDME over Converged Ethernet – RoCE Support
● LAN and SAN Convergence
● Hardware and Software High Availability
● Purpose-Built Cisco NX-OS Software Operating System with Comprehensive, Proven Innovations
● Cisco Network Assurance Engine (NAE)
Specification
| N9K-C93108TC-FX Specifications | |
| Model | N9K-C93108TC-FX |
| Brand | Cisco |
| Ports | 48 x 100M/1/10GBASE-T and 6 x 40/100-Gbps QSFP28 ports |
| Downlink supported speeds | 100-Mbps and 1/10-Gbps speeds |
| CPU | 4 cores |
| System memory | 24 GB |
| SSD drive | 128 GB |
| System buffer | 40 MB |
| Management ports | 2 ports: 1 RJ-45 and 1 SFP+ |
| Management ports | 1 |
| USB ports | 1 |
| RS-232 serial ports | 500W AC, 930W DC, or 1200W HVAC/HVDC |
| Power supplies (up to 2) | 276W |
| Typical power (AC/DC)* | 460W |
| Maximum power (AC/DC)* | 100 to 240V |
| Input voltage (AC) | 200 to 277V |
| Input voltage (High-Voltage AC [HVAC]) |
200 to 277V |
| Input voltage (DC) | –48 to –60V |
| Input voltage (High-Voltage DC [HVDC]) |
–240 to –380V |
| Frequency (AC) | 50 to 60 Hz |
| Fans | 4 |
| Airflow | Port-side intake and exhaust |
| Physical dimensions (H x W x D) |
1.72 x 17.3 x 22.5 in. (4.4 x 43.9 x 57.1 cm) |
| Acoustics | 64.2 dBA at 40% fan speed, 68.9 dBA at 70% fan speed, and 77.8 dBA at 100% fan speed |
| RoHS compliance | Yes |
| MTBF | 319,790 hours |
| Minimum ACI image | ACI-N9KDK9-12.2A |
| Minimum NX-OS image | NXOS-703I7.1 |
Related Products
| Nexus 9300-FX2 Series Switches | |
| N9K-C9336C-FX2 | N9K-C93360YC-FX2 |
| N9K-C9336C-FX2-E | N9K-C93216TC-FX2 |
| N9K-C93240YC-FX2 | |
| Nexus 9300-EX, FX, and FX3 24 Port Series Switches | |
| N9K-C93180YC-FX3H | N9K-C93108TC-FX-24 |
| N9K-C93108TC-FX3H | N9K-C93180YC-EX-24 |
| N9K-C93180YC-FX-24 | N9K-C93108TC-EX-24 |
| Nexus 9300-FX3 Series Switches | |
| N9K-C93180YC-FX3 | N9K-C9348GC-FX3 |
| N9K-C93108TC-FX3 | N9K-C9348GC-FX3PH |
| N9K-C93108TC-FX3P | |
| Nexus 9300 ACI Fixed Spine Switches | |
| N9K-C9364C | N9K-C9336PQ |
| N9K-C9332C | |
| Nexus 9300-FX Series Switches | |
| N9K-C93180YC-FX | N9K-C9348GC-FXP |
| N9K-C93108TC-FX | |
| Nexus 9300-EX Series Switches | |
| N9K-C93180YC-EX | N9K-C93180LC-EX |
| N9K-C93108TC-EX | |
| Nexus 9364C-H1 Switch | |
| N9K-C9364C-H1 | N9K-C9364C-H1= |
| Nexus 9300 GX2 Series Fixed Switches | |
| N9K-C9364D-GX2A | N9K-C9332D-GX2B |
| N9K-C9348D-GX2A | |
| Nexus 9300-GX Series Switches | |
| N9K-C9316D-GX | |
| Nexus 9300-FX3S Series Switches | |
| N9K-C93180YC-FX3S | |
FAQ
Q: Is your product original?
A: Yes, our product is original, we only sells original product.
Q: How to pay?
A: You can pay by T/T,Western Union,MoneyGram.
Q: How do you guarantee delivery after payment?
A: We will send all products usually within 3 working days after payment confirmed, we want to do long-term business with every customer, not one time business, so we really need your trust. Work with us, your money is safe, your order is safe.
Q: How long is the warranty?
A: We can provide 1 year warranty, so please don't worry to cooperate with us, you have good guarantee.
Q: If the product has quality problem, how to solve it?
A: If there is quality problem during warranty, you can ship back to get replacement or refund.
Q: How to ship the product to me?
A: We can ship to worldwide by express logistics, such as DHL,FedEx,UPS,Aramex,Air Cargo, it usually takes 3-5 days to destination.
Stock

