N9K-C9348GC-FXP Cisco Nexus 9300 with 48-Port 100M/1G BASE-T 4-Port 1/10/25G SFP28 and 2-Port 40G/100G QSFP28 Network Switch
Model No.: N9K-C9348GC-FXP
Brand Name: CISCO
Condition: Original, New in box
Warranty: 1 Year
MOQ: 1 Piece
Payment Terms: T/T
Shipping Terms: DHL,FedEx,UPS,Aramex,Air Cargo
Lead Time: 2-3 working days
Price: Negotiable
* 100% Original New * N9K-C9348GC-FXP: Cisco Nexus 9300 with 48-Port 100M/1G BASE-T, 4-Port 1/10/25G SFP28 and 2-Port 40G/100G QSFP28
The Cisco N9K-C9348GC-FXP is a high-performance enterprise switch designed to meet the rigorous demands of modern networks. As part of the Cisco Nexus series, this versatile switch offers exceptional network control, advanced features, and reliable performance. The N9K-C9348GC-FXP is engineered to deliver enhanced connectivity and efficiency, ideal for businesses looking to optimize their network infrastructure. With comprehensive support for various network protocols and sophisticated management capabilities, Cisco's Nexus series is a trusted choice for scalable and secure network environments.
Specification
| N9K-C9348GC-FXP Specification | |
| Model No. | N9K-C9348GC-FXP |
| Brand | Cisco |
| Ports | 48 x 1-GBASE-T ports, 4 x 1/10/25-Gbps SFP28 ports and 2 x 40/100 QSFP28 ports |
| Downlink supported speeds | 100-Mbps and 1-Gbps speeds |
| CPU | 4 cores |
| System memory | 24 GB |
| SSD drive | 128 GB |
| System buffer | 40 MB |
| Management ports | 2 ports: 1 RJ-45 and 1 SFP+ |
| USB ports | 1 |
| RS-232 serial ports | 1 |
| Power supplies (up to 2) | 350W AC, 440W DC |
| Typical power (AC/DC)* | 178W |
| Maximum power (AC/DC)* | 287W |
| Input voltage (AC) | 100 to 240V |
| Input voltage (High-Voltage AC [HVAC]) |
90 to 305V |
| Input voltage (DC) | -36V to -72V |
| Input voltage (High-Voltage DC [HVDC]) |
192 to 400V |
| Frequency (AC) | 50 to 60 Hz |
| Fans | 3 |
| Airflow | Port-side intake and exhaust |
| Physical dimensions (H x W x D) |
1.72 x 17.3 x 19.7 in. (4.4 x 43.9 x 49.9 cm) |
| Acoustics | 67.5 dBA at 50% fan speed, 73.2 dBA at 70% fan speed, and 81.6 dBA at 100% fan speed |
| RoHS compliance | Yes |
| MTBF | 257,860 hours |
| Minimum ACI image | ACI-N9KDK9-13.0 |
| Minimum NX-OS image | NXOS-703I7.1 |
Related Products
| Nexus 9300-FX2 Series Switches | |
| N9K-C9336C-FX2 | N9K-C93360YC-FX2 |
| N9K-C9336C-FX2-E | N9K-C93216TC-FX2 |
| N9K-C93240YC-FX2 | |
| Nexus 9300-EX, FX, and FX3 24 Port Series Switches | |
| N9K-C93180YC-FX3H | N9K-C93108TC-FX-24 |
| N9K-C93108TC-FX3H | N9K-C93180YC-EX-24 |
| N9K-C93180YC-FX-24 | N9K-C93108TC-EX-24 |
| Nexus 9300-FX3 Series Switches | |
| N9K-C93180YC-FX3 | N9K-C9348GC-FX3 |
| N9K-C93108TC-FX3 | N9K-C9348GC-FX3PH |
| N9K-C93108TC-FX3P | |
| Nexus 9300 ACI Fixed Spine Switches | |
| N9K-C9364C | N9K-C9336PQ |
| N9K-C9332C | |
| Nexus 9300-FX Series Switches | |
| N9K-C93180YC-FX | N9K-C9348GC-FXP |
| N9K-C93108TC-FX | |
| Nexus 9300-EX Series Switches | |
| N9K-C93180YC-EX | N9K-C93180LC-EX |
| N9K-C93108TC-EX | |
| Nexus 9364C-H1 Switch | |
| N9K-C9364C-H1 | N9K-C9364C-H1= |
| Nexus 9300 GX2 Series Fixed Switches | |
| N9K-C9364D-GX2A | N9K-C9332D-GX2B |
| N9K-C9348D-GX2A | |
| Nexus 9300-GX Series Switches | |
| N9K-C9316D-GX | |
| Nexus 9300-FX3S Series Switches | |
| N9K-C93180YC-FX3S | |
FAQ
Q: Is your product original?
A: Yes, our product is original, we only sells original product.
Q: How to pay?
A: You can pay by T/T,Western Union,MoneyGram.
Q: How do you guarantee delivery after payment?
A: We will send all products usually within 3 working days after payment confirmed, we want to do long-term business with every customer, not one time business, so we really need your trust. Work with us, your money is safe, your order is safe.
Q: How long is the warranty?
A: We can provide 1 year warranty, so please don't worry to cooperate with us, you have good guarantee.
Q: If the product has quality problem, how to solve it?
A: If there is quality problem during warranty, you can ship back to get replacement or refund.
Q: How to ship the product to me?
A: We can ship to worldwide by express logistics, such as DHL,FedEx,UPS,Aramex,Air Cargo, it usually takes 3-5 days to destination.
Stock

