N9K-C93108TC-EX Cisco Nexus 9K Fixed with 48-Port 10G BASE-T and 6-Port 40G/100G QSFP28 Managed Network Switch
Model No.: N9K-C93108TC-EX
Brand Name: CISCO
Condition: Original, New in box
Warranty: 1 Year
MOQ: 1 Piece
Payment Terms: T/T
Shipping Terms: DHL,FedEx,UPS,Aramex,Air Cargo
Lead Time: 2-3 working days
Price: Negotiable
* 100% Original New * N9K-C93108TC-EX: Cisco Nexus 9K Fixed with 48-Port 10G BASE-T and 6-Port 40G/100G QSFP28
N9K-C93108TC-EX is one of the Cisco Nexus 9300-EX switches. Cisco Nexus 9300-EX platforms are the next generation of fixed Cisco Nexus 9000 Series Switches. The new platforms support cost-effective cloud-scale deployments, an increased number of endpoints, and cloud services with wire-rate security and telemetry. The platforms are built on modern system architecture designed to provide high performance and meet the evolving needs of highly scalable data centers and growing enterprises.
Specification
| N9K-C93108TC-EX Specification | |
| Model | N9K-C93108TC-EX |
| Brand | Cisco |
| Ports | 48 x 100-Mbps/1/10GBASE-T and 6 x 40/100-Gbps QSFP28 ports |
| CPU | 4 cores |
| System memory | 24 GB |
| SSD drive | 64 GB |
| System buffer | 40 MB |
| Management ports | 2 ports: 1 RJ-45 and 1 SFP |
| USB ports | 1 |
| RS-232 serial ports | 1 |
| Power supplies (up to 2) | 500W AC, 650W AC, 930W DC, or 1200W HVAC/HVDC |
| Typical power* (AC/DC) | 290W |
| Maximum power* (AC/DC) | 499W |
| BTU/hr | 1703 |
| Input voltage (AC) | 100 to 240V |
| Input voltage (high-voltage AC [HVAC]) |
200 to 277V |
| Input voltage (DC) | –48 to –60V |
| Input voltage (high-voltage DC [HVDC]) |
–240 to –380V |
| Frequency (AC) | 50 to 60 Hz |
| Fans | 4 |
| Airflow | Port-side intake and exhaust |
| Physical dimensions (H x W x D) |
1.72 x 17.3 x 22.5 in. (4.4 x 43.9 x 57.1 cm) |
| Acoustics | 48.6 dBA at 40% fan speed, 65.2 dBA at 70% fan speed, and 76.5 dBA at 100% fan speed |
| RoHS compliance | Yes |
| MTBF | 366,130 hours |
| Minimum ACI image | ACI-N9KDK9-12.0 |
| Minimum NX-OS image | NXOS-703I4.3 |
Related Products
| Nexus 9300-FX2 Series Switches | |
| N9K-C9336C-FX2 | N9K-C93360YC-FX2 |
| N9K-C9336C-FX2-E | N9K-C93216TC-FX2 |
| N9K-C93240YC-FX2 | |
| Nexus 9300-EX, FX, and FX3 24 Port Series Switches | |
| N9K-C93180YC-FX3H | N9K-C93108TC-FX-24 |
| N9K-C93108TC-FX3H | N9K-C93180YC-EX-24 |
| N9K-C93180YC-FX-24 | N9K-C93108TC-EX-24 |
| Nexus 9300-FX3 Series Switches | |
| N9K-C93180YC-FX3 | N9K-C9348GC-FX3 |
| N9K-C93108TC-FX3 | N9K-C9348GC-FX3PH |
| N9K-C93108TC-FX3P | |
| Nexus 9300 ACI Fixed Spine Switches | |
| N9K-C9364C | N9K-C9336PQ |
| N9K-C9332C | |
| Nexus 9300-FX Series Switches | |
| N9K-C93180YC-FX | N9K-C9348GC-FXP |
| N9K-C93108TC-FX | |
| Nexus 9300-EX Series Switches | |
| N9K-C93180YC-EX | N9K-C93180LC-EX |
| N9K-C93108TC-EX | |
| Nexus 9364C-H1 Switch | |
| N9K-C9364C-H1 | N9K-C9364C-H1= |
| Nexus 9300 GX2 Series Fixed Switches | |
| N9K-C9364D-GX2A | N9K-C9332D-GX2B |
| N9K-C9348D-GX2A | |
| Nexus 9300-GX Series Switches | |
| N9K-C9316D-GX | |
| Nexus 9300-FX3S Series Switches | |
| N9K-C93180YC-FX3S | |
FAQ
Q: Is your product original?
A: Yes, our product is original, we only sells original product.
Q: How to pay?
A: You can pay by T/T,Western Union,MoneyGram.
Q: How do you guarantee delivery after payment?
A: We will send all products usually within 3 working days after payment confirmed, we want to do long-term business with every customer, not one time business, so we really need your trust. Work with us, your money is safe, your order is safe.
Q: How long is the warranty?
A: We can provide 1 year warranty, so please don't worry to cooperate with us, you have good guarantee.
Q: If the product has quality problem, how to solve it?
A: If there is quality problem during warranty, you can ship back to get replacement or refund.
Q: How to ship the product to me?
A: We can ship to worldwide by express logistics, such as DHL,FedEx,UPS,Aramex,Air Cargo, it usually takes 3-5 days to destination.
Stock

