C9200-24T-A Cisco Catalyst 9200 24-port Data Switch Network Advantage
Model No.: C9200-24T-A
Brand Name: CISCO
Condition: Original, New in box
Warranty: 1 Year
MOQ: 1 Piece
Payment Terms: T/T
Shipping Terms: DHL,FedEx,UPS,Aramex,Air Cargo
Lead Time: 2-3 working days
Price: Negotiable
* 100% Original New * C9200-24T-A: Cisco Catalyst 9200 24-port Data Switch, Network Advantage
The Cisco C9200-24T-A is an enterprise-class switch engineered for scalable and secure network deployments. As part of the Cisco 9200 series, the C9200-24T-A delivers robust Layer 2 and Layer 3 switching capabilities, advanced security, and high operational efficiency for modern enterprise environments. With the reliability and flexibility that define Cisco solutions, the C9200-24T-A empowers IT teams to easily adapt network infrastructure for evolving business needs. The 9200 series focuses on accessibility, enhanced stacking bandwidth, and comprehensive traffic management. As a cisco model designed for mission-critical operations, the C9200-24T-A efficiently supports virtual networks, ample MAC and route tables, and high forwarding performance to maximize uptime and smooth business workflows. Cisco ensures that the C9200-24T-A offers rich hardware resources—including generous buffer, memory, and VLAN support—to meet the stringent requirements of distributed, campus, or branch networks globally. For organizations seeking a future-proof networking solution, the C9200-24T-A stands out with its extensive protocol compatibility, high stacking bandwidth, and consistent cisco-level security, paired with energy-efficient operations and a compact chassis ideal for varied deployment scenarios.
Specification
| C9200-24T-A Specification | |
| Model | C9200-24T-A |
| Brand | Cisco |
| Virtual Networks | 4 for C9200-24T, C9200-24P, C9200-48T, C9200-48P, C9200-24PXG, C9200-48PXG, C9200-48PL; 32 for C9200-24PB, C9200-48PB |
| Stacking Bandwidth | 160 Gbps |
| Total Number of MAC Addresses | 32000 |
| Total Number of IPv4 Routes | 14,000 (10,000 direct routes and 4,000 indirect routes) |
| IPv4 Routing Entries | 4000 |
| IPv6 Routing Entries | 2000 |
| Multicast Routing Scale | 1000 |
| QoS Scale Entries | 1000 |
| ACL Scale Entries | 1600 |
| Packet Buffer per SKU | 6 MB buffers for 24- or 48-port Gigabit Ethernet models, 12MB buffers for 24 or 48 port multigigabit models |
| Flexible NetFlow (FNF) Entries | 16,000 flows on 24- and 48-port Gigabit Ethernet models |
| DRAM | 4 GB |
| Flash | 4 GB |
| VLAN IDs | 4096 |
| PVST Instances | 128 |
| STP Virtual Ports (Port * VLANs) for PVST | 13000 |
| Wireless Bandwidth per Switch | Up to 48 Gbps on 24- port and 48-port Gigabit Ethernet model |
| Switching Capacity | 128 Gbps |
| Switch Capacity with Stacking | 288 Gbps |
| Forwarding Rate | 95.23 Mpps |
| Forwarding Rate with Stacking | 214 Mpps |
| Chassis Dimensions | 1.73 x 17.5 x 13.8 Inches |
| Weight | 5 kg |
Related Products
| Cisco Catalyst 9200 Series Switches | |
| C9200-24T-A | C9200-48T-A |
| C9200-24T-E | C9200-48T-E |
| C9200-24P-A | C9200-48P-A |
| C9200-24P-E | C9200-48P-E |
| C9200L-24T-4G-A | C9200L-24T-4X-A |
| C9200L-24T-4G-E | C9200L-24T-4X-E |
| C9200L-24P-4G-A | C9200L-24P-4X-A |
| C9200L-24P-4G-E | C9200L-24P-4X-E |
| C9200L-48T-4G-A | C9200L-48T-4X-A |
| C9200L-48T-4G-E | C9200L-48T-4X-E |
| C9200L-48P-4G-A | C9200L-48P-4X-A |
| C9200L-48P-4G-E | C9200L-48P-4X-E |
| Cisco Catalyst 9200 Series Network Modules | |
| C9200-NM-2Y | C9200-NM-4G |
| C9200-NM-2Q | C9200-NM-4X |
| StackWise-80 and StackWise-160 Kit | |
| C9200-STACK-KIT | C9200L-STACK-KIT |
FAQ
Q: Is your product original?
A: Yes, our product is original, we only sells original product.
Q: How to pay?
A: You can pay by T/T,Western Union,MoneyGram.
Q: How do you guarantee delivery after payment?
A: We will send all products usually within 3 working days after payment confirmed, we want to do long-term business with every customer, not one time business, so we really need your trust. Work with us, your money is safe, your order is safe.
Q: How long is the warranty?
A: We can provide 1 year warranty, so please don't worry to cooperate with us, you have good guarantee.
Q: If the product has quality problem, how to solve it?
A: If there is quality problem during warranty, you can ship back to get replacement or refund.
Q: How to ship the product to me?
A: We can ship to worldwide by express logistics, such as DHL,FedEx,UPS,Aramex,Air Cargo, it usually takes 3-5 days to destination.
Stock

